Τι είναι;

Òpera Oberta

Η Òpera Oberta είναι ένα πανεπιστημιακό πρόγραμμα που χρηματοδοτείται από το Gran Teatre del Liceu με στόχο τη διάδοση της τέχνης της όπερας σε φοιτητές ακαδημαϊκών ιδρυμάτων. Για το σκοπό αυτό, σε κάθε ακαδημαϊκό έτος προσφέρονται πέντε έργα ειδικά σχεδιασμένα για το ακαδημαϊκό πρόγραμμα των συμμετεχόντων ιδρυμάτων. Τα έργα μεταδίδονται στα εγγεγραμμένα ιδρύματα μέσω υψηλής ποιότητας κρυπτογραφημένων δικτυακών μεταδόσεων (τεχνολογία IP Multicast Streaming) σε συγκεκριμένες ημερομηνίες κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους και συσχετίζονται με την απόκτηση ακαδημαϊκών πιστωτικών μονάδων από τους συμμετέχοντες φοιτητές.

Το πρόγραμμα προσφέρει παράλληλα με τις μεταδόσεις και συμπληρωματικό εκπαιδευτικό υλικό -το οποίο μπορεί να αξιοποιηθεί κατά την εκπαιδευτική διαδικασία- μεταξύ άλλων: το ιστορικό πλαίσιο του έργου και τις συνθήκες δημιουργίας, την πλοκή, σύντομες αναλύσεις της μουσικοδραματουργικής δομής του εκάστοτε έργου, άρθρα ειδικών μελετητών σχετικά με τη σύνθεση, τη δραματουργία, τη σκηνοθεσία και τη σκηνογραφία της όπερας, καθώς και υλικό για τους συντελεστές της παράστασης, (τραγουδιστές, μουσικούς, αρχιμουσικούς, σκηνογράφους, σκηνοθέτες κ.λ.π.), φωτογραφίες και ενημερωτικό υλικό.

Gran Teatre del Liceu

Η όπερα Gran Teatre del Liceu ιδρύθηκε το 1847 και αποτελεί ένα σύμβολο της πόλης, ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα της πλούσιας πολιτιστικής και καλλιτεχνικής παράδοσής της. Σήμερα το θέατρο ανήκει στην κυβέρνηση της Καταλονίας υπό τη διαχείριση του ομώνυμου ιδρύματος.