Η σχέση των εικαστικών τεχνών με τη μουσική και το θέαμα στον 20ό αιώνα

Τμήμα: Tμήμα Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ.

Τίτλος στο Πρόγραμμα Σπουδών: Ειδικοί Τομείς Ιστορίας της Μουσικής. Η σχέση των εικαστικών τεχνών με τη μουσική και το θέαμα στον 20ό αιώνα

Διδάσκουσα: Αλεξάνδρα Γουλάκη Βουτυρά, Καθηγήτρια

Επικοινωνία: voutyra@mus.auth.gr

Εξάμηνο: Εαρινό 2012-2013

Περιγραφή

Eνότητες:

1. Η ιδιότυπη σχέση του ζωγράφου με τη μουσική σκηνή στον 20ό αιώνα (όπερα, μπαλέτο, θέατρο). Διαφοροποίηση από τον 19ο και παραδείγματα για τον 20ό αιώνα.

2. Η σημασία της σκηνικής δημιουργίας για το ζωγράφο. Σχέση σημαντικών εικαστικών καλλιτεχνών με μουσικούς, συνθέτες, χορογράφους δημιουργούς στις πρώτες δεκαετίες του 20ού αιώνα.

Το μάθημα έχει σεμιναριακό χαρακτήρα με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις των παραδόσεων και των προβολών όπερας, από την Όπερα της Βαρκελώνης (Όπερα Ομπέρτα), που θα πραγματοποιηθούν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών.

Η βαθμολόγηση των φοιτητριών/φοιτητών που θα δηλώσουν το σεμινάριο γίνεται μόνο με την αξιολόγηση γραπτής εργασίας, η οποία παρουσιάζεται υποχρεωτικά στο πλαίσιο του μαθήματος. Η εργασία είναι ατομική.

Επιστροφή στη λίστα μαθημάτων